Menu

Dobre życie

Na moim blogu dowiesz się jak osiągnąć Harmonię Ciała, Umysłu i Ducha, aby mieć Dobre Życie

Czy warto być sumiennym w życiu ?

dobrezyciekrystyny

     Każdy z nas ma kilka podstawowych cech, które mają ogromny wpływ na nasze życie. W psychologii prym wiedzie określając te cechy  Pięcioczynnikowa Teoria Osobowości.

Okazuje się, że mamy kilka cech, które są raczej stałe na przestrzeni całego naszego życia. Myślę, że warto dla samego siebie wiedzieć o tym. Od zarania dziejów interesuje nas zazwyczaj odkrywanie naszych meleandrów psychiki. Z kimkolwiek rozmawiałam i weszliśmy na temat psychologi wszyscy zgodnie twierdzili, że zawsze ich ona ciekawiła.

Dlatego też ja, mając już nieco profesjonalnej wiedzy z tego zakresu chętnie podzielę się nią z Wami, a sama sobie ją utrwalę w ten sposób.

Ostatnio zafascynował mnie temat sumienności. Wiedziałam, że jest ważny, ale nie zdawałam sobie sprawy z tego jak bardzo, i w jakich płaszczyznach naszego życia szczególnie istotny.

Poziom naszej  cechy sumienności ma decydujący wpływ na :

1.  Nasze sukcesy zawodowe

 business1297532__180

Przy wysokim poziomie sumienności są to najlepsi pracownicy, menadżerowie, oraz dyrektorzy, czy właściciele firm. Generalnie osoby takie mają predyspozycje do bycia liderem.

Nie wiem, czy wiecie, że wykorzystuje się badanie poziomu tej cechy bardzo często przy rekrutacjach zawodowych.

Sami zresztą jak przeczytacie poniżej charakterystykę osoby wysoko-sumiennej nie będziecie się temu dziwili.

W niektórych zawodach jest ona wręcz / oprócz wiedzy / nr. 1 wymagana. 

 

2.   Sukcesy w nauce 

button892152__180 

Okazuje się, że osoby z wysoką sumiennością lepiej sobie radzą w szkołach z przyswajaniem wiedzy i zwykle otrzymują  wysokie  wyniki i oceny. Jest to podstawowa cecha sukcesów akademickich. Osoby te mają wszelkie predyspozycje, aby zostać świetnymi naukowcami, badaczami, terapeutami.

 

 

 

3.  Nasze zdrowie 

 ashtray876984__180

Niski poziom sumienności wiąże się min. z zachowaniami ryzykownymi i szkodliwymi dla zdrowia takimi jak np. palenie papierosów czy stosowanie innych używek uzależniających i zachowań z tym związanych np. zakupomania.

Okazało się również podczas  badań, że osoby z wyższym poziomem sumienności lepiej śpią.

Niski poziom sumienności wiązać się może także z symptomami depresji, z deficytem uwagi.

Skrajnie wysoki poziom sumienności natomiast może się wiązać z pracoholizmem oraz zaburzeniami o charakterze kompulsywnym.

 

4.   Relacje rodzinne 

 bride454144__180

podobieństwo poziomu sumienności w małżeństwie stanowi jego lepsze dopasowanie się i czucie się usatysfakcjonowanym ze związków.

Zbyt wysoki poziom sumienności może s kolei wiążac się z nadmierną kontrolą i zbyt duzymi wymaganiami wobec dziecka czy małżonka.Co rozumiemy przez sumienność ?

 

Wg. definicji : Sumienność odnosimy do dostosowania społecznego i społecznie nakazywanej kontroli impulsów.

 

Czym się charakteryzują osoby o wysokim poziomie sumienności ?

 

Są  to osoby które są : dokładne, rzetelne, dobrze zorganizowane. Jak za coś się wezmą to wiemy, że systematycznie i wytrwale dążą do osiągnięcia  swoje celu. Są po prostu skuteczni w swoich działaniach. Są w pełni odpowiedzialni, a ich postępowanie jest  etyczne. Sami dla siebie są często niepobłażliwi i bardzo zdyscyplinowani. Są bardzo ambitni oraz maja poczucie swoich własnych kompetencji i wykorzystują je skutecznie.

 

Czym charakteryzują się osoby o małym poziomie sumienności ?

 

W zasadzie jest to dokładna odwrotność ww zachowań. Weźmy pod uwagę, że u każdego z nas w różnym nasileniu może znajdować  się ta cecha. W skrajnych poziomach osoby o niskim poziomie sumienności są niezorganizowane, chaotycznie działające. Zazwyczaj nie mają wytrwałości w osiąganiu swoich celów i generalnie często ich nie osiągają. Ogólnie podchodzą do swoich obowiązków mniej poważnie, a sposób wywiązywania się z nich jest  mniej uporządkowany, a często nawet chaotyczny.

 

Skąd mamy wiedzieć, jaki mamy poziom sumienności ?

 

Zazwyczaj w dużej mierze wiemy o tym znając samych siebie ze swojego doświadczania.

Pomóc w tym może także ten tekst oraz następny, w którym opiszę 6 składników sumienności,  pozwolą one  Wam bardziej szczegółowo zastanowić się jak to wygląda u Was.

Z doświadczenia wiem jednak, że sama nasza wiedza nie do końca jest obiektywna bądź pełna. Temat znajomości swoich cech jest mega ważny w naszym świadomym funkcjonowaniu.

Gdy mamy pełną. obiektywną, profesjonalną wiedzę zawsze możemy ją wykorzystać dla siebie i z jednej strony zwrócić uwagę większą na nasze słabości, aby je w miarę możliwości zminimalizować podejmując się świadomej pracy nad nimi, a  z drugiej wykorzystać  bardziej swoje atuty.

Czasami jest tak, że coś nam przeszkadza w realizacji naszych celów i może to być jakiś węższy obszar tej cechy, warto go poznać i wykorzystać tę wiedzę konstruktywnie dla swojej korzyści.

psychologist1015488__180 

Polecam więc wybrać się do profesjonalisty czyli psychologa i wypełnić kwestionariusz osobowości, dzięki któremu zostanie nam przekazana obiektywna, profesjonalna wiedza w tym tak istotnym dla nas temacie - naszych cech osobowości.

people23733__180

Ważne jest także to, że psycholog dysponuje narzędziem badawczym, który jest niezależny kulturowo, czyli wartości wyników każdej osoby są niezależnie od jej pochodzenia narodowościowego.

 

Ważne !!!

dna1020670__180

Badania naukowe sugerują, że nasza cecha sumienności jest częściowo uwarunkowana genetycznie.
Czy poziom naszej sumienności wzrasta w trakcie naszego życia ?

 

Wprawdzie, tak jak wskazują badania poziom sumienności jest względnie stały przez całe życie, jednakże  wzrasta on nieco z wiekiem, a zwłaszcza jego składnik - samodyscyplina.

 

Następuje to szczególnie w okresie miedzy 20, a 30 rokiem życia i możemy przez to rozumieć, że następuje w tym okresie osiąganie dojrzałości.

 

Ponadto nawet jak nie mamy za dużo wpływu wg. badań na podniesienie poziomu naszej sumienności, to możemy poprzez zwiększoną uważność i większa kontrole naszych słabości  sumienności zmniejszać jej skutki ujemne w przypadku jej niewysokiego poziomu.

A jest to kluczowy czynnik w naszej karierze zawodowej i może mieć decydujący wpływ na jakość naszego życia.

 

Warto tutaj odnieść się do poprzednich moich cyklów tematów z zakresu samoregulacji / samodyscypliny, aby wykorzystać zawartą w nich wiedzę w tym celu.Czy są jakieś ujemne strony wysokiego poziomu sumienności ?

 

boss1020727__1801

Powyżej opisałam dużo korzyści z posiadania tej cechy na wysokim poziomie. Napomknęłam także  o niekorzystnym efekcie takiej naszej cechy jeśli jest skrajnie nasilona.

Oprócz wspomnianego wcześniej pracoholizmu należy zaznaczyć możliwość dużej sztywność zachowań tych osób, brak spontaniczności, nadmierna skrupulatność i pedantyczność  aż do kompulsywnego dbania o porządek. Te cechy mogą nie być  ,, lekkie '' dla ich współtowarzyszy.

 Wobec siebie takie osoby są zazwyczaj zbyt pewni siebie oraz nadmiernie krytyczni wobec siebie oraz innych osób. 

Te wszystkie nasilone cechy sumienności należy rozpatrywać z innymi ich cechami, wtedy mam właściwy obraz osoby np. jeśli przy dużej sumienność jest równie wysoka ugodowość to obraz ten wygląda zgoła inaczej.

 

Mam nadzieję,  że zainteresował Was temat. W drugiej części opiszę go wnikliwiej.

Komentarze (3)

Dodaj komentarz
 • Gość: [Infraline] *.internetdsl.tpnet.pl

  Bardzo ciekawy artykuł :) Chociaż muszę powiedzieć, że znam osoby, które są strasznie sumienne w tym, co robią i co lubią, a w codziennych obowiązkach już mniej (np. chaotycznie sprzątają lub nie sprzątają w ogóle itp).

 • dobrezyciekrystyny

  Sumienność to jedna z naszych pięciu podstawowych cech. Na nasze zachowania mają wpływ wszystkie i mnóstwo innych czynników / wewnętrznych i zewnętrznych /. Oczywiście w jednych kwestiach możemy być bardziej, a w innych mniej sumienni. To się może odnosić do naszych priorytetów i zainteresowań, a także wewnętrznych dążeń. Np. w pracy mamy inną motywację do określonych działań, niż w domu / z różnych powodów /.
  Myślę, że następny artykuł, wzbogaci Pana informację w tej kwestii, gdyż skłonność do porządku jest jedną z 6 składników sumienności. Zapraszam do zapoznania się z nim i bardzo dziękuję za podzielenie się ze mną swoimi spostrzeżeniami.
  Pozdrawiam serdecznie

 • Gość: [Andora] *.play-internet.pl

  Nie przekonało mnie to co tu napisano. I tyle. Kolejna teoria?
  Pozdrawiam

© Dobre życie
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci